Dok sam se pripremala za odlazak, sama sebi sam podelila ceo proces u nekoliko faza, ne bih li se bolje osećala kad završim jednu etapu. Stoga, postoje četiri faze - prva je predupis, druga je viza, treća je prijemni i prvih nedelju dana u Italiji, a četvrta je italijanska administracija.
Danas ću pokušati da vam približim prvu fazu, odnosno predupis. Sam proces se sastoji iz nabavljanja svih potrebnih dokumenata, overa i prevođenja istih i predavanja dokumenata u Ambasadu. Krajnji produkt Ambasade je tzv. Dichiarazione di Valore.
Šta je prvi korak? Redovno praćenje sajta Ambasade u periodu marta (kao što sam već napomenula, prošle godine je konkurs izašao u martu, a pretprošle u junu) zbog objavljivanja konkursa. Sam dokument je više kao uputstvo kako treba da se pripreme dokumenti.
Prva podela, u okviru tog upustva, je na univerzitete i akademije. U okviru univerziteta, kao i akademije, postoje osnovne i specijalističke studije. Poslednja grupa jeste nastavak već započetih studija.
Predupis na osnovne studije:
- ZA UNIVERZITETE
- prijavljivanje za upis na prvu godinu osnovnih studija (Corsi di Laurea della durata triennale; Corsi di Laurea magistrale a ciclo unico di durata quinquennale)
Dakle, bitno je znati da je italijanski sistem studiranja 3+2, odnosno tri godine traju osnovne studije, a dve godine traje master. Međutim, kod nekih smerova i fakulteta, kao što je pravo, medicina, farmacija, osnovne studije i master su spojeni.
Šta je potrebno?
1. formular zahteva (Modullo A)
Postoje dva - za one koji žele da studiraju na italijanskom i za one na engleskom.
Treba da se ištampa, čitko popuni (na latinici, naravno) i naprave dve fotokopije. Prilaže se original formular i dve fotokopije formulara.
Moje iskustvo mi govori da verovatno nećete znati da popunite sve, tako da, slobodno pitajte, ali pitajte pre nego što dođe red na vas da predate dokumente. U suprotnom, sledi vikanje na vas.
N.B. Formular se potpisuje u Ambasadi pred ovlašćenim licem!
N.B. Formular se potpisuje u Ambasadi pred ovlašćenim licem!
2. fotokopija pasoša
3. 2 novije fotografije formata za pasoš
4. Diploma o završenom srednjem obrazovanju
S obzirom da mnogi od vas tek u junu završavaju sa maturskim ispitima u srednjoj školi, možete da priložite Potvrdu o pohađanju završnog razreda, ali naknadno morate da priložite Diplomu i svedočanstva za četiri razreda srednje škole.
I tu priča postaje komplikovana - Haški apostil. Šta je to?
Haški Apostil je pečat koji je uveden Haškom konvencijom o ukidanju potrebe legalizacije stranih dokumentata.
Original diploma treba da se overi Haškim apostilom u sudu. Zatim se obostrano fotokopira i ta fotokopija diplome sa Haškim apostilom se nosi u opštinu na overu. Sad tu overenu fotokopiju nosite kod prevodioca, tj. sudskog tumača (tražite spisak prevodioca u sudu, ako ne znate nikoga). Posle prevoda, prevod diplome (dakle, original prevoda diplome) treba da se overi Haškim apostilom u sudu. Zatim se original prevoda diplome fotokopira i nosi na overu u opštinu.
Ista je procedura za Potvrdu o pohađanju završenog razreda.
N.B. U Ambasadu se nosi na uvid original Diploma (ili Potvrda) i original prevod, plus dve obostrane kopije.
5. svedočanstva za sva četiri razreda srednje škole
Što se tiče svedočanstava, piše u upustvu da se donose na uvid original svedočanstva za četiri razreda srednje škole i njihove fotokopije. Takođe, napominju da nije potrebno da se prevode ili overavaju.
N.B. Traži se da se priloži o potvrda ili sertifikat o nivou znanja jezika od onih koji planiraju da studiraju na italijanskom. Kao što sam ranije napomenula, postoji mogućnost da se oslobodite ispita italijanskog jezika u okviru prijemnog.
Ipak, moj savet, za sve, i za overu Haškim apostilom i za overu u opštini i za svedočanstva, jeste da nazovete Ambasadu u Beogradu (na sajtu imate broj telefona i radno vreme sa strankama) ili, još bolje, da odete i razrešite sve nedoumice na licu mesta. Znam da ima ljudi koji ne žive u Beogradu, ali jedan odlazak vredi mnogo više nego telefonski poziv. Videla sam da su mnoge ljude vraćali jer im dokument nije bio overen, nisu imali fotokopije, nisu dobro uradili, itd.
I još jedna važna napomena, prevodi se kreću oko deset evra po stranici. Haški apostil na original diplomu je bio oko 2500 i više dinara, a na prevod diplome je bio oko 600 i više dinara (takse se plaćaju u sudu).
I poslednja bitna napomena - sve morate da overite u mestu gde ste završili srednju školu.
- ZA AKADEMIJE
- prijavljivanje za upis na prvu godinu osnovnih studija (Triennio di I livello)
Ista procedura kao za Univerzitete, jedino je formular drugačiji. Dakle:
1. formular zahteva za predupis (Modullo A-bis)
Postoje dva - za one koji žele da studiraju na italijanskom i za one na engleskom.
Treba da se ištampa, čitko popuni (na latinici, naravno) i naprave dve
fotokopije. Prilaže se original formular i dve fotokopije formulara.
N.B. Formular se potpisuje u Ambasadi pred ovlašćenim licem!
2. fotokopija pasoša
3. 2 novije fotografije formata za pasoš
4. Diploma o završenom srednjem obrazovanju
- ili Potvrda o pohađanju završnog razreda, sa napomenom da se mora dostaviti i Diploma, kao i svedočanstva za četiri razreda srednje škole.
5. svedočanstva za četiri razreda srednje škole
Ista priča od gore što se tiče overa i donošenja dokumenata (original i kopija), kao i to da se svedočanstva ne prevode, niti overavaju, samo se donose originali na uvid i njihove fotokopije. Takođe, potvrda on nivou znanja italijanskog jezika.
Opet ponavljam - pozovite, ili, još bolje, idi (ako ste u mogućnosti) do Ambasade i zahtevajte jasne odgovore da biste izbegli vraćanje, rasipanje novca, gubitak vremena i živaca.
Alla prossima volta,
Ivana
No comments:
Post a Comment