Odakle početi?
Sigurna sam da ste se već raspitali oko studiranja u Italiji, s obzirom da vas zanima ova tema, međutim, ono što sledi jesu rokovi i papirologija i nameće se pitanje - odakle početi?
Na sajtu Ambasade ćete naći obaveštenje negde početkom marta (za ovu godinu je konkurs trajao od početka marta do pretposlednje nedelje juna, dok je za prošlu godinu konkurs trajao od kraja maja do pretposlednje nedelje juna) da je otvoren konkurs za prijavljivanje za upis na italijanske univerzitete. Pored toga ćete naći i koja je potrebna dokumentacija, kako treba da se spremi i kad treba da se podnese.
Pitate se, zašto onda uopšte ovo radim? Naime, mene su dva puta vraćali iz Suda, jer ne mogu da overim svoje dokumente, a ja sam radila po uputstvima koje sam našla na sajtu. Drugo, kada sam bila da predam papire, veliku većinu ljudi su vraćali, jer nisu imali fotokopija ovoga, fotokopiju onoga, ovo nije overeno, ovo nije zaheftano, itd. Poenta je da želim da vam olakšam ceo proces.
Šta je bitno da se zna?
Za početak, da li znate šta želite da studirate i gde želite da studirate. Na zvaničnom sajtu italijanskog ministarstva prosvete možete da saznate koliko mesta ima predviđenih za studente strance, koliko traju vaše studije, kalendar aktivnosti vezanih za upis, domove, stipendije, itd.
Dalje, priprema za prijemni ispit. Prijemni ispit za strance koji žele da studiraju na italijanskom se sastoji iz dva dela - iz prijemnog ispita za sam fakultet i ispita znanja italijanskog jezika.
Postoje smerovi na fakultetima sa tzv. corsi a numero aperto i corsi a numero chiuso.
U čemu je razlika? Smer, gde je numero chiuso, je smer sa određenom kvotom osoba koje mogu da ga upišu, i, prema tome, prijemni ispit je itekako bitan (ovde ne postoji budžet i samofinansiranje kao kod nas), dokle je za numero aperto značajan, ali ne u tolikoj meri. Test di ammissione iliti prijemni ispit varira od fakulteta do fakulteta, ali ćete na ovom i ovom sajtu pronaći veliki broj testova od ranijih godina, čisto da steknete uvid kako to izgleda. Naravno, postoje i knjige za spremanje ispita, koje možete da kupiti u knjižarama u Italiji ili da poručite preko interneta.
Drugi deo čini test jezika. Ne bi bilo fer od mene da kažem da bih uspela sve ovo da uradim da nisam pre toga otišla na kurs jezika (o tome drugi put). Engleski se ne govori, ne preterano na severu, a na jugu još manje, i čak i najmanji problem ćete morati objasniti na italijanskom. Uostalom, svakako ste se opredelili da studirate na italijanskom, dakle, kako ćete pratiti predavanja ako nemate barem najmanji potrebni nivo za razumevanje.
Verovatno postoje razni modaliteti polaganja testa jezika, ja sam imala usmeni ispit, gde su meni pitali da objasnim šta ja antagonizam, kako izgleda naš obrazovni sistem, kakvog je uređenja država i da li se čita nešto od italijanskih pisaca u školama. Dakle, može da bude bilo šta. Moj savet je poznavanje jezika na nivou B1 ili B2. Čak je B2 bolja opcija, s obzirom da određeni fakulteti odmah priznaju taj sertifikat kao položen test jezika.
Na kraju današnjeg posta ostaje još samo novac.
Gotovo sam ubeđena da ste se već svi raspitali koliko je skuplje u odnosu na naše školovanje. Prvo, standardi naših dveju zemalja su različiti, a drugo što uslovljava visinu standarda jeste regionalnost italijanske države. Kako je sam jug siromašniji, tako su i troškovi na jugu manji, dok su na severu, normalno, veći, tj. u skladu sa njihovim primanjima.
Ove godine je iznos obezbeđenih sredstava za jednu akademsku godinu iznosio 5750,00 evra. Taj iznos morate da obezbedite da biste dobili studentsku vizu (i o tome će biti reči kasnije). Naravno, postoje stipendije, možete pronaći više informacijama na ovom i ovom linku.
Ukoliko ste dobro promislili i odlučili da želite da nastavite dalje,
Alla prossima volta,
Ivana
No comments:
Post a Comment